کد خبر : 10536
تاریخ انتشار : پنجشنبه 28 بهمن 1400 - 10:45
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری در خصوص وزارت نفت در خصوص جلوگیری از ورود کارمندان دولتی به ادارات در رابطه کرونا بسته هستند
-

رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری در خصوص وزارت نفت در خصوص جلوگیری از ورود کارمندان دولتی به ادارات در رابطه کرونا

رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال بند ۳ بخشنامه شماره ت ه م/۲۹۲۲۲۸- ۲۹/۷/۱۴۰۰ مدیرکل تدوین و هماهنگی مقررات اداری و استخدامی وزارت نفت در خصوص جلوگیری از ورود کارمندان دولتی به ادارات از آنجا که مغایر با مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا است.

شماره دادنامه: ۱۴۰۰۰۹۹۷۰۹۰۵۸۱۲۹۷۸
تاریخ دادنامه: ۱۶؍۱۱؍۱۴۰۰
شماره پرونده: ۰۰۰۲۵۸۴
مرجع رسیدگی: هیأت عمومی دیوان عدالت اداری
موضوع شکایت و خواسته:
ابطال بند ۳ بخشنامه شماره ت ه م؍۲۹۲۲۲۸- ۲۹؍۷؍۱۴۰۰ مدیرکل تدوین و هماهنگی مقررات اداری و استخدامی وزارت نفت
✅گردش کار:
شاکی به موجب دادخواستی ابطال بند ۳ بخشنامه شماره ت ه م؍۲۹۲۲۲۸- ۲۹؍۷؍۱۴۰۰ وزارت نفت را خواستار شده و در جهت تبیین خواسته اعلام کرده است که:
” به استحضار می رساند: وزارت نفت طی بخشنامه شماره ت ه م؍۲۹۲۲۲۸- ۲۹؍۷؍۱۴۰۰، بند ۳ برای کارکنانی که واکسن کرونا دریافت نکرده اند مجازات اخراج وضع کرده که صراحتاً با اصول ۲۲ و ۳۶ قانون اساسی مغایر است. لازم به ذکر است واکسن مذکور دارای مجوز اضطراری بوده و تاییدیه های لازم را ندارد و بنابراین عوارض آن مورد مطالعه و پایش قرار نگرفته است. همچنین گزارشهای زیادی از اطرافیان در مورد عوارض شدید و مرگ در اثر تزریق واکسن وجود دارد در حالی که در مقابل کمترین میزان ایمنی بخشی را دارد. برای مثال طبق مطالعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز میزان اثربخشی واکسن سینوفارم در جلوگیری از ابتلا به کرونا تنها ۵ درصد است.”
متن مقرره مورد شکایت به شرح زیر است:
” از: مدیرکل تدوین و هماهنگی مقررات اداری و استخدامی
موضوع: مرخصی غیر استحقاقی ( مرخصی ارفاقی شرایط ویژه کرونا)
مدیر محترم توسعه منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران.
مدیر محترم توسعه منابع انسانی شرکت ملی گاز ایران
مدیر محترم توسعه منابع انسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران
مدیر محترم توسعه منابع انسانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی
مدیرکل محترم منابع انسانی ستاد
سرپرست محترم اداره کل بهداشت، ایمنی، محیط زیست و پدافند غیرعامل
با سلام، احتراماً پیرو اطلاعیه شماره ت ه م؍۲۸۷۳۳۴- ۲۶؍۷؍۱۴۰۰ به پیوست ضمن ایفاد بخشنامه شماره ۳۹۱۵۸- ۲۷؍۷؍۱۴۰۰ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور ( موضوع بند ۳ مصوبات هشتاد و نهمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا به تاریخ ۲۴؍۷؍۱۴۰۰) مراتب ذیل جهت استحضار و دستور اقدام مقتضی ایفاد می گردد:
………
۳- شرکتها؍ مدیریتها؍ واحدهای سازمانی به طرق مختلف از جمله مطابق اطلاعات کارت واکسن مورد تایید سامانه اعلامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ترتیبی اتخاذ نمایند که از روز شنبه اول آبان ماه از حضور کارکنانی که حداقل یک دوز واکسن دریافت ننموده اند در محل کار جلوگیری به عمل آورده و در مورد کارکنانی که بـدون دریافت واکسـن در محل کار حضور می یابند ( به جز مواردی که به تجویز پزشک دریافت واکسن زیان بار تشخیص داده شود) و یا پـروتکل های بهداشتی ( استفـاده از مـاسک و فاصل گذاری اجتماعی) را رعایت نمی نمایند، مطابق اطلاعیه شماره ت ه م؍۲۰۵۵۲۹- ۱۶؍۶؍۱۳۹۹ اقدام لازم معمول نمایند. “
علی رغم ابلاغ دادخواست و ضمائم آن به وزارت نفت تا زمان رسیدگی به پرونده در جلسه هیأت عمومی، پاسخی از آن مرجع واصل نشده است.
هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ ۱۶؍۱۱؍۱۴۰۰ با حضور رئیس و معاونین دیوان عدالت اداری و رؤسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد و پس از بحث و بررسی با اکثریت آراء به شرح زیر به صدور رأی مبادرت کرده است.
✅رأی هیأت عمومی

هرچند بند ۳ بخشنامه شماره ت ه م؍۲۹۲۲۲۸-۲۹؍۷؍۱۴۰۰ مدیرکل تدوین و هماهنگی مقررات اداری و استخدامی وزارت نفت در اجرای بخشنامه شماره ۳۹۱۵۸-۲۷؍۷؍۱۴۰۰ سازمان اداری و استخدامی کشور به تصویب رسیده و بخشنامه اخیرالذکر نیز در اجرای مصوبه بالادستی مورخ ۲۴؍۷؍۱۴۰۰ هشتاد و نهمین جلسه ستاد ملّی مدیریت بیماری کرونا وضع شده است، لکن مصوبه ستاد ملّی مدیریت بیماری کرونا صرفاً اقدام به تخلف­انگاری کرده و متضمن حکمی که دلالت بر اختیار دستگاه اجرایی نسبت به جلوگیری از ورود کارمندان دولتی به ادارات باشد، نیست. بنابراین تصویب بند ۳ بخشنامه شماره ت ه م؍۲۹۲۲۲۸-۲۹؍۷؍۱۴۰۰ مدیرکل تدوین و هماهنگی مقررات اداری و استخدامی وزارت نفت خارج از صلاحیت مقام واضع مقرره و مغایر با مصوبه مذکور ستاد ملّی مدیریت بیماری کرونا است و مستند به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می‌شود.
?حکمتعلی مظفری
رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.