کد خبر : 11150
تاریخ انتشار : یکشنبه 19 شهریور 1402 - 10:09
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای ایجاد آلودگی صوتی یک عمل مجرمانه است؟ بسته هستند
-

ایجاد آلودگی صوتی یک عمل مجرمانه است؟

آلودگی صوتی جزو پُر سروصداترین معضلات اجتماعی است که به شدت مردم را آزار می‌دهد، قانون برای این معضل مجازاتی در نظر گرفته است.

آلودگی صوتی مصادیق متعددی دارد و به شیوه‌های گوناگون باعث آزار شهروندان می‌شود و صدای بوق خودرو‌ها و وسایل صنعتی از بزرگترین دلایل آلودگی صوتی هستند حد مجاز آلودگی صوتی در شهر‌های ایران و در پهنه‌های مسکونی برای بازه ۷ صبح تا ۱۰ شب برابر ۵۵ دسی‌بل و برای ۱۰ شب تا ۷ صبح برابر ۴۵ دسی‌بل است، اما اگر آلودگی صوتی در صورتی که از عرف خارج شود یک عمل مجرمانه به شمار می‌رود یعنی فردی که آلودگی صوتی را ایجاد کرده مجرم است و باید مجازات شود.

اگر با این مشکل مواجه شدید خوب است که برای حفظ سلامتی خود و جامعه آن را به سامانه ۱۵۴۰ معرفی کنید و پس از اعلام از طریق سامانه واحد مربوطه شکایت را دنبال می‌کند بعد از ثبت شکایت در سامانه ۱۵۴۰، این شکایت جهت بررسی به واحد مربوطه ارجاع داده شده و اقدامات لازم در این حوزه صورت می‌گیرد.

البته می‌توان این موضوع را از طریق کلانتری محل نیز پیگیری کرد و شکایت مطرح کرد همچنین می‌توان از طریق دادسرایی آن حوزه نیز شکایت را انجام داد و پیگیر تبیه و مجازات آن فرد بود در واقع نیروی انتظامی صلاحیت رسیدگی به شکایات مرتبط با آلودگی صوتی را دارد.

همانطور که گفته شد سر و صدای ناشی از خودرو‌ها بیشترین میزان آلودگی صوتی را به خود اختصاص داده‌اند؛ بر همین اساس یکی از متداول‌ترین شکایت‌ها از رانندگان است و پس از شکایت از خودرویی که منجر به ایجاد آلودگی صوتی شده است، شماره پلاک او ضبط شده و در نهایت برای مدت چند روز خودرو توقیف می‌شود. علاوه بر این جریمه نقدی نیز در نظر گرفته می‌شود.

در واقع شهروندان این حق را دارند تا به دلیل آلودگی صوتی از طرف خودرو، اقدام به طرح شکایت کنند ابتدا شکایات از طریق نیروی انتظامی یا کلانتری محل مورد پیگیری قرار می‌گیرد و بعد از تنظیم شکایت‌نامه، پرونده برای تعیین تکلیف نهایی به دادسرا ارسال می‌شود و با توجه به این که آلودگی صوتی خودرو، رفتاری مجرمانه است، شکایت در این زمینه مانند اقامه دعاوی کیفری است یعنی شکایت از آلودگی صوتی که خودرو‌ها به وجود می‌آورند، در مراجع قضائی کیفری رسیدگی می‌شود.

درباره مجازات افرادی که چه به صورت شخصی و چه به وسیله خودرو‌های خود اقدام به ایجاد آلودگی صوتی می‌کنند در قانون هوای پاک آمده است بر اساس ماده ۲۹ قانون هوای پاک ایجاد هر گونه آلودگی صوتی توسط منابع ثابت و متحرک، ممنوع است؛ در مورد منابع ثابت، مرتکب به جزای نقدی درجه هفت موضوع ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

البته نیروی انتظامی مکلف است راننده وسایل نقلیه موتوری را برای بار اول ملزم به پرداخت جریمه نقدی معادل یک میلیون (۰۰۰ /۰۰۰ /۱) ریال، در صورت تکرار برای بار دوم به پرداخت دو برابر جریمه مذکور و در صورت تکرار بیش از دو بار، به پرداخت جریمه نقدی معادل سه میلیون (۰۰۰ /۰۰۰ /۳) ریال محکوم کند و آئین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان و با همکاری دستگاه‌های مربوطه حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

منبع: مهر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.