کد خبر : 11203
تاریخ انتشار : چهارشنبه 5 مهر 1402 - 7:55
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای دو نظریه مشورتی در خصوص الزام همسایه به اجازه جهت سیمان کاری، ایزوگام و … جهت تعمیرات لازم در ساختمان از سمت ملک همسایه بسته هستند
-

دو نظریه مشورتی در خصوص الزام همسایه به اجازه جهت سیمان کاری، ایزوگام و … جهت تعمیرات لازم در ساختمان از سمت ملک همسایه

دو نظریه مشورتی در خصوص الزام همسایه به اجازه جهت سیمان کاری، ایزوگام و ... جهت تعمیرات لازم در ساختمان از سمت ملک همسایه نظریه مشورتی شماره ۷/۹۵/۲۹۲۵ مورخ ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ و  نظریه مشورتی شماره ٧/١۴٠١/١١٠٣ مورخه ١۴٠٢/٠٣/٠٩

دو نظریه مشورتی در خصوص الزام همسایه به اجازه جهت سیمان کاری، ایزوگام و … جهت تعمیرات لازم در ساختمان از سمت ملک همسایه

نظریه مشورتی شماره ۷/۹۵/۲۹۲۵ مورخ ۱۳۹۵/۱۱/۱۶

تاریخ نظریه: ۱۳۹۵/۱۱/۱۶

شماره نظریه: ۷/۹۵/۲۹۲۵

شماره پرونده: ۱۷۸۸-۱/۶۲-۹۵

استعلام:

در اجرای برخی تعهدات توسط محکومٌ‌علیه لازمه دارد تا به ملک خصوصی و قانونی همسایگان تجاوز شود و لازمه انجام تعهد مانند سیمان کاری دیوار ساختمان که در ملک هم جوار داربست بسته شود و از طرفی مالک ملک هم جوار اجازه این عمل را به محکومٌ‌علیه نمی‌دهد و مطالبه مبلغی بیش از خسارت احتمالی به ملک خود را از محکومٌ‌علیه می‌نماید آیا در این صورت مطالبه مبلغ بیشتر از خسارت احتمالی جایز است یا خیر؟ در صورت عدم رضایت مالک ملک همجوار آیا می‌توان با قوه قهریه در ملک تصرف نمود تا مورد تعهد انجام یابد؟ اجرای حکم در موارد مشابه چگونه ممکن است.

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه:

در فرض سوال در صورتی که مالک ملک مجاور محکوم علیه نباشد، با توجه به قاعده تسلیط و به لحاظ فقدان تکلیف وی (مالک) بر موافقت با نصب داربست در ملک شخصی اش به منظور اجرای حکم مربوط به اشخاص دیگر، به نظر می‌رسد موجب قانونی جهت ورود قهری به ملک وی و نصب داربست و سایر تصرفات (بدون موافقت مالک) در جهت اجرای حکم مورد استعلام وجود ندارد.

 نظریه مشورتی شماره ٧/١۴٠١/١١٠٣ مورخه ١۴٠٢/٠٣/٠٩

تاریخ نظریه: ١۴٠٢/٠٣/٠٩

شماره نظریه: ٧/١۴٠١/١١٠٣

شماره پرونده: ١۴٠١-٧۶-١١٠٣ح

استعلام :

نظر به تشکیل پرونده‌های قضایی متعدد به سبب بروز اختلافات بین سازندگان ساختمان با همسایه همجوار در خصوص عدم جواز ورود جهت نماکاری دیوار کناری ساختمان در حال احداث و ضرورت اتخاذ تدابیر پیشگیرانه در این خصوص، خواهشمند است اعلام فرمایید آیا دعوای الزام همسایه به فراهم آوردن امکان دسترسی متعارف به ساختمان از مسیر ملک مجاور، مسموع است؟

 نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه :

در صورت اختلاف بین سازندگان ساختمان با مالک ملک مجاور و عدم موافقت مالک با ورود به ملک وی برای اقداماتی چون نصب داربست؛ چنانچه مطابق مقررات شهرسازی و معماری، نماکاری در ضلع مشرف به ساختمان همسایه الزامی و ضروری باشد و یا حفظ بنا و دفع ضرر جانی و مالی اقتضای آن را داشته باشد و انجام این امر بدون نصب داربست در ملک مجاور به نحو متعارف میسر و مقدور نباشد، با عنایت به حاکمیت قاعده لاضرر الزام مالک ملک مجاور جهت استفاده از ملک وی برای نصب داربست در مدت زمانی متعارف برای انجام نماکاری با منعی مواجه نیست.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.